Çocuk icrasına “masrafsız çözüm”

BABADER olarak çocuk haczi sorununun çözümünün çok basit olduğunu ifade ediyoruz.

Bu devlet hepimizindir, hepimiz vatanımızı, milletimizi ve devletimizi seviyoruz. Kişisel düşmanlık, kapris, kin ve ihtiraslarla çocuğun rant, şantaj ve intikam aracı olarak kullanılmasından kaynaklanan ve art niyetli tarafın sebep olduğu masrafların yeni kamu merkezleri yaratarak Adalet Bakanlığı tarafından karşılanması; üreten, vergi veren, memur olsun, esnaf olsun, işadamı olsun tüm vatandaşlarımıza yapılmış haksızlıktır.

Varolan kurumsal yapılar ile çocuk icrasını kamuya yeni masraflar yüklemeden çözmek mümkündür.

Bize göre çözüm; çocuğu kasıtlı göstermeyerek icraya sebep olan kişinin (genellikle kadın tarafı) bu icra masraflarını ödemesidir.

Zaten dini imanı para olan taraf; sözkonusu maddi kayba girmek istemeyeceği için seve seve çocuğu kapıdan teslim edecektir. Sorun bu durumda büyük oranda çözülür. Geriye kalan az miktarda uç örnekler de mahkemelerde ve savcılıklarda çözüme kavuşabilecek vakalardır.

Çözüm bu denli basit iken; yurtdışından ithal ama ülkemizin sosyal ve coğrafi yapısına uygunluğu tartışılan Mağdur Hakları Yasa Tasarısı hakkında çekincelerimiz üst seviyededir.

Saygılarımızla.

Bir yanıt yazın