Kimse hatadan münezzeh değildir!

Aile Hukuku’na dair en az 10 yıldır yapıcı eleştiriler ve talepler her platformda anlatılmasına ve bu konular siyaset üstü olmasına rağmen istanbul sözleşmesini ve nafakayı savunan KADEM’e cevap verenlerin ilginç bir şekilde ve topluca siyasetle ilişkilendirilmesi düşündürücü…!

KADEM üzerinden AK Parti düşmanlığı yapıldığını iddia edenler; onlarca konu ve onlarca devletin resmi kurumu varken neden @kademorgtr’nin tepki topladığını düşünmeli. Kimse hatadan münezzeh değildir. Eleştiriler haksız ise doğrusunu açıklasınlar, değilse hatalarını düzeltsinler.

KADEM durup dururken kimsenin hatırına gelmedi.
1) Genç evlilikler yüzünden mağdur olan gençler için bütün partilerin mütabakatı ile bir yasa tasarısı hazırlanmıştı. KADEM “karşıyız” dedi ve konu kapandı o gençlerin mağduriyetleriyse devam ediyor. Hadi alternatif çözüm koysunlar.

2) Süresiz Nafaka mağdurları için de torba yasada bir süre sınırı gelecekti, öncesinde KADEM ile görüşen gruplar oldu çalışmalar yapıldı uzlaşıldı ama yine KADEM yine açıklama ve konu ertelendi. Mağduriyetler hala devam ediyor. Mevcut durum makyajlanarak “çözüm” diye sunululacak.

3) Duayen Hukuk hocalarımız, İstanbul Sözleşmesi “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” adı altında eşcinsellik dahil gayri meşru ilişkilere devlet güvencesi ve propagandalarına imkan sağlıyor dedi. Baktık gerçekten öyle… KADEM “Toplumsal Cinsiyet Adaleti” diyerek o sözleşmeyi savundu.

4) 6284yasa daha yasalaşma aşamasında iken @Semamarasli hocamız başta olmak üzere uzmanlar “bu yasa şiddeti ve boşanmaları arttırır ve aile yapısı çöker, yasa susitimale açık” demişti. 6284 Yasalaştı kadın cinayetleri 5 kat arttı ama KADEM o yasayı hâlâ savunmaya devam ediyor…

5) Erkekleri potansiyel şiddet unsuru, kadınları şiddetin yegane mağduru olarak lanse eden kamu spotları (bize göre karapopaganda) yapıldı çoğunda yine KADEM’in imzası var. #HangiYüzle #CinsVarCinsVar

6) KADEM’in eleştirildiği söyleniyor ama doğru açıklamalarının desteklediğinden hiç bahsedilmiyor. Oysa “KADEM daima yanlış yapıyor” diyen hiç kimse yok. Aksine @kademorgtr #ETCEP projesine karşı olduğunu açıkladı, biz de destek verdik. Ne yazık ki o proje hâlâ devam ediyor.

Sorunumuz kişilerle ve kurumlarla olamaz. Sorunlu gördüğümüz ve aile yapısına zarar vereceğini düşündüğümüz her fikre, her uygulamaya karşı olmak en başta insan ve müslüman olarak vazifemizdir. Elbette biz de yanılabiliriz. Ne yazık ki 10 yıllık süreç bizi haklı çıkardı.

Yasin Emrak

About Yasin Emrak

Sürüye uymayan her koyun, çoban için derttir. Ortak aklın ne olduğunu birgün keşfedersek belki bir şeyler düzelir.