Neden #VelayetBabanındır diyoruz?

Öncelikle şimdiki durumda velayetin peşinen anneye verilmesini neden sorgulamıyorsunuz?

“Çocuğun menfaati gereği küçük çocuk anneye verilir” diyorlar. Peki gerçekten küçük çocuğun menfaati anne yanı mıdır? Bakalım;

  • Bebeklikte anneye bağımlı olan çocuk, özellikle kişilik gelişimi için koruyucu ve gözetici bir babaya muhtaçtır.
  • Warren ve Palmer’in 316 suçlu çocuk üzerinde yaptığı araştırma da %98 baba yokluğu ve %17 anne yokluğu görülmektedir.
  • Merril’in 3000 suçlu çocukla yaptığı araştırmada da suçlu çocukların %50,7 oranında dağılmış ailelerden geldiğini ortaya koymuştur. Halbuki suçsuzlarda bu oran %26,7 olarak bulunmuştur. Amstrong, 660 evden kaçan çocuğun %,29’unun, 4 yaşından önce, % 28’inin de 4-6 yaşlar arasında parçalanmış aileler içinde yaşadıklarını tespit etmiştir.
  • 5 yaşından önce ebeveyn boşanması yaşamış kızlar, 5 yaşından sonra ebeveyn boşanması yaşayan kızlara oranla; daha fazla erkeklerle uygunsuz ilişkiye girdikleri, daha fazla baştan çıkarıcı davrandıkları, daha erken ve daha sık flörte ve cinsel ilişkiye başladıkları görülmüştür.
  • Babasız evlerde büyüyen erkek çocukların daha az rekabetçi, sporla daha az ilgili, başkalarına bağımlı ve daha saldırgan oldukları araştırmalarda saptanmıştır. Okulda da başarısız olmaları ve otoriteye başkaldırmaları olasıdır. Eğer baba, erkek çocuk okul öncesi dönemdeyken ayrılırsa, çocuğun cinsel kimliği konusunda da aklı karışır.
  • Babasız büyüyen kız çocuklar ise karşı cinsle ilişki kurmakta zorlanırlar. Bazıları yaşlarına göre çok uyanmıştır. Bunun nedeni, babaları ile olması beklendiği gibi cinsellik dışı yollarla bir erkeğin ilgisini çekme egsersizleri yapma fırsatı bulamamış olmalarıdır.
  • Yaşça küçük kızlar hayallerinde bir baba yaratıp, onunla kendilerini avutur ve gerçeğin soğuk yüzünden kaçarlar. Babaları tarafından ihmal edilen(*baba ile bağları koparılan*) kız çocukların, mutluluğu, erkekleri mutlu etmekle ölçmeleri çok üzücüdür.
  • Boşanmada annenin velayetindeki erkek çocukta özel sorunlar oluşmuştur. Tersine, tekrar evlenme ergenlik öncesi kızlar için özel problemler doğurmuştur.

Kaynak ve Ayrıntılı bilgi için babader.org.tr sitemizi ve bültenimizi inceleyin.

https://babader.org.tr/ocak-2018-1-sayi/

Bunca somut bilgiye, araştırmaya ve veriye rağmen hala #Velayetbabanındır demeye cesaretiniz yok mu?

Önce ERKEK olun! Kadınların carlamasından korkmayın! Tam velayeti isteyin!

Kendiniz için değil, EVLATLARINIZ İÇİN bunu isteyin. Evlatlarimizin baba ihtiyacı zannettiğinizden çok daha fazladır. Önce okuyun anlayın. Anlamadığınız doğruyu da, yanlışı da anlatamazsınız.

Tam velayeti isterken bizim sayamadığımız kadar çok neden var, kadınlara velayetin verilmesi için nasıl bir neden koyabilirler ki önümüze, nedenleri yok ki!
Yasin Emrak

About Yasin Emrak

Sürüye uymayan her koyun, çoban için derttir. Ortak aklın ne olduğunu birgün keşfedersek belki bir şeyler düzelir.

Bir yanıt yazın