Yeni Nesil Kız Çocuklarının Dertleri

SEMA MARAŞLI

SEMA MARAŞLI

Bugün “Dünya Kız Çocukları Günü” sebebi ile klişe sloganlar havada uçuyor. “Kız çocuklarımız okumalı, özgür olmalı, hayallerini gerçekleştirmeli…Yirmi yıl önceki sloganlar…

İstisnaları saymazsak kızlar artık okuyor, gayet özgürler ve hayallerini gerçekleştirmeleri içini kapılar açık. Her yerde onlara pozitif denilen bir ayrımcılık mevcut.

Genel olarak baktığımızda kızların artık problemleri bunlar değil. Çağımızın kızları fazla özgürlüğün getirdiği problemlerle boğuşuyorlar.

Küçük yaşlarda beden ve estetik takıntısı,

Uyuşturucu ve alkol batağındaki ünlüleri model alıp onlar gibi olmaya çalışmaları,

Sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı,

Beden teşhirciliği,

Sosyal ağ bağımlılığı,

Kıskançlık, haset, fesat, hırs, arkadaşının sevgilisi gibi duygusal çıkmazlar,

13 yaş civarı başlayan erken cinsel birliktelikler,

Kürtaj, babasız doğan çocuklar…

Eski sevgililerin bıraktığı acılar…

Aile ile kuşak çatışmaları,

Argo, küfür ve erkeksileşme…

Kariyer, yalnızlık, evlenememek, anne olamamak…

Mutlu olamamak ve depresyon…

Kız çocuklarını düşündüğünü iddia edenler!

Artık bu ezberlerinizden kurtulun da bunlara bakın. Kızlar ve kadınlarla ilgili bireysel olayları cımbızlayıp mağdur edebiyatı yapmaktan vazgeçin.

Gözlerinizi açın ve kız çocukları için gerçekten bir şey yapmak istiyorsanız öncelikle annelerinin hırsları yüzünden sürekli internete fotoğrafı ve videosu paylaşılan mahremiyetine saygı duyulmayan küçük kız çocukları için bir şeyler yapın.

“Toplumsal Cinsiyet Özgürlüğü” adı altında kızları erkekleştirmeye çalışan derneklerle mücadele edin.

Kadın hakları ismi altında kız çocuklarını ve kadınları erkeklerden nefret ettirmeye çalışanlara engel olun.

Kızları yaratılış özelliklerine sahip çıkmaları için yönlendirin.

Kadın bedeni içinde erdemsiz erkek taklitciliği yapmaya çalışan kızlara “kendiniz olun”  mesajı içeren, cinsiyetinizin güzelliklerinin farkında olun eğitimleri verin. Kızları; argo, küfür, kavga gibi ruhunu incitecek davranışlar yerine Allah’ın kadına yüklediği incelikler; letafet ve nezaket ile kültürlü zarif bir hanımefendi olmaları için yönlendirin.

Küçücük yaşlarda kadın olmaya heveslenen ve yaşının üstünde giyinen, süslenen ve öyle yaşamaya çalışan kızlara yaşlarına göre yaşamaları için yol gösterin.

Başarı, okul, diploma, kariyer, para diye beyni yıkanan çocukların; ahlak, erdem ve maneviyat olmadan mutlu olamadıkları açıkça görülüyor. O halde yapılması gereken onlara biraz daha dünya hırsı yüklemek değil, onları mutlu edecek değerler yüklemek olmalı.

Kafama takılan???

Aile Bakanlığı CHP ye geçti de benim mi haberim olmadı! Aile Bakanlığı bugün için bir video yaptırmış.

Kızlara ideal ve başarı diye sunduğu şeyler piyano çalmak, jimnastik yapmak (mayo ile yapılan bir spordur) santranç oynamak, mühendislik (dünyada yüzde doksan dokuz erkeklerin olduğu bir alan) ve sınav başarısı. Kızlar  başarılı ve mutlular..

Videonun sonuna doğru:

“Kızlarımız erken yaşta evlendirilmesin.” Deniyor ve yüzleri gülen kızların, yüzleri soluyor mutsuzluk ifadeleri içinde görünüyorlar.

“Eğitim hayatları ve hayalleri yarım kalmasın.” Derken yüzleri tekrar güler gibi oluyor. Video “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı” diye bitiyor.

Evlilik hayali kuran kızlardan sahnelerde alkış hayali kuran kızlara evrildi genç kızlar ve bu örnek gösteriliyor. Belli ki kızların hayalinin içinde ev, annelik hiç yok.

Videoda görülen alanlarda ödül almış genç kızlar isimleri ile örnek gösteriliyor genç kızlarımıza. Aile Bakanı Fatma Betül Hanımın kızı var mı bilmiyorum fakat videoda genç kızlara örnek diye gösterdikleri  Aerobik Dünya Şampiyonası’nda Altın Madalya Kazanan Ayşe Begüm Onbaşı’ nın ödül aldığı gösteriyi izlemiş olmalı herhalde kendisi. Varsa kendi kızı ve Ak Parti tabanının genç kızları için dünya sahnelerinde böyle başarılar bekliyoruz en kısa zamanda!  Cumhurbaşkanı yenilenmeliyiz, tazenlenmeliyiz derken bunları kastetmiş olamaz herhalde.

 

cocukaile.net

Bir yanıt yazın